گزارش دومین نشست بین المللی ادیان توحیدی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

این همایش در ادامه برنامه‌ها و دیگر همایش‌های برگزارشده در سال گذشته به انجام رسید و در مجموع سومین همایش برگزار شده و از لحاظ سطح برگزاری اولین همایش بین‌المللی برگزار شده توسط دبیرخانه ادیان توحیدی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزة‌ علمیه قم – شعبه اصفهان بود.

در آغاز، در حدود اواسط آبان‌ماه جلسات تمهیدی برای برگزاری این همایش به انجام رسید و موضوعاتی که باید محور برنامه‌های این همایش باشند به تصویب گروه‌های شرکت کننده از ادیان مختلف رسید. بدین شکل قرار شد که این همایش در دو بخش عمومی – با موضوع «نقش ادیان در گرایش به معنویت و عدالت» - و تخصصی – با موضوع «نیایش در ادیان توحیدی» - در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار گردد. علاوه براین قرار شد که هرکدام از گروه‌های ادیان میهمانی از کشورهای دیگر را از طرف خود به این همایش دعوت کنند.

پس ازآن، برای برگزاری این همایش، هتل آسمان اصفهان به عنوان محل برگزاری همایش انتخاب گردید و انجام فعالیت‌های مقدماتی در طی یک ماه منتهی به برگزاری این همایش به انجام رسید.  

 این همایش در روز مقرر(1390/11/13) با حضور میهمانان این همایش – دعوت شده از طرف انجمن‌های مذهبی کلیمیان، زرتشتیان و ارامنة اصفهان و نیز مدعوین از طرف دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان که متشکل از طلاب و روحانیون و مقامات سیاسی و فرهنگی استان بودند- و نیز میهمانانی از کشورهای لبنان،‌کویت، بحرین، هلند،‌کومور،‌پاکستان، ‌افغانستان و ... ، در ساعت 30/8 صبح با تلاوت آیات قرآن و سرود جمهوری اسلامی آغاز شد.

در ادامه آقای فریبرز راهدان به عنوان دبیر اجرایی این همایش طی سخنانی به اهداف کلی برگزاری این همایش و نیز روند برگزاری آن اشاره کردند و سپس آقای حسن مظاهری پیام پدر خویش، حضرت آیت‌الله العظمی مظاهری را که برای این همایش ارسال کرده بودند،‌ قرائت کردند. پس از آن دو تن از سخنرانان از جامعة زرتشتیان – آقایان موبد رشید خورشیدیان و موبد بهزاد نیکدین-  و در ادامه نیز خاخام ماشاالله گلستانی، رهبر کلیمیان ایران به ایراد سخنرانی پرداختند. همایش پس از پذیرایی و استراحت حضار ادامه یافت و آقای وارتان وارطانیان، نمایندة اسبق جامعة ارامنه در مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی جلسه بود.

بعد از آن حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی به عنوان رییس دبیرخانه ادیان توحیدی و دبیر علمی همایش به سخنرانی پرداختند و پس از تشکر از حضار برای حضورشان، برنامه‌های آتی دبیرخانه ‌ادیان توحیدی را تشریح کردند.

میهمان و سخنران بعدی این همایش آقای دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی، ‌استاندار استان اصفهان بودند. ایشان پس از ایراد سخنرانی سایت دبیرخانه ‌ادیان توحیدی را نیز افتتاح کردند. پس از آن میهمانان ویژة‌ این همایش – آقایان دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی، دکترعلی العلی و دکتر راشد الراشد – میهمانان ویژة‌ این همایش از طرف جامعه مسلمین – و اسقف نارگ آلمزیان از طرف جامعة ارامنه هدایای خود را دریافت کردند و جلسة صبح با ارسال هدایای دیگری به میهمانان جلسه به پایان رسید.

بر طبق برنامة‌ قبلی پذیرایی ناهار برای میهمانان ترتیب داده شده بود و پس از آن همایش با تعداد محدودتری و در سطح تخصصی کار خود را مجدداً از ساعت 30/14 بعدازظهر از سرگرفت.

مدیریت جلسة‌تخصصی بعدازظهر بر عهدة‌ آقای دکتر علی بورونی، مدیر گروه ادیان مرکز مطالعات اسلامی اصفهان بود. دیگر اداره کنندگان ویژة‌ جلسه آقایان ‌دکتر علی العلی از طرف مسلمانان،  توما گالستانیان از طرف ‌ارامنه، دکتر حمامی لاله‌زار از طرف کلیمیان و موبد رشید خورشیدیان از طرف زرتشتیان بودند. در طی این جلسه خانم دکتر راشین جهانگیری و آقای رامین شهزادی از طرف زرتشتیان، آقای دکتر حمامی لاله‌زار از طرف کلیمیان، آقایان دکتر علی بورونی و دکتر احمدی فراز و خانم الیسا اسخولته از طرف مسلمانان و نهایتاً آقایان توما گالستانیان و اسقف نارگ آلمزیان از طرف ارامنه مقالات و سخنرانی خود را در حوزة موضوع تخصصی نشست بعدازظهر - «نیایش در ادیان توحیدی» - ارایه دادند.

جلسة بعدازظهر پس از سخنرانی اختتامی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی و تشکر از حضار در ساعت 30/17 بعدازظهر به پایان رسید.

لازم به ذکر است که مجموعة‌ دو نوبت همایش در صبح و بعدازظهر دارای پوشش خبری وسیعی از طرف سایت‌های خبررسانی مانند خبرگزاری فارس، ایرنا، ایمنا و غیره و نیز شبکه‌های صد او سیما خصوصاً شبکة اصفهان، شبکه ‌قرآن و شبکة رادیویی معارف بود و مصاحبه‌های متعددی با شرکت کنندگان داخلی و خارجی این همایش و برگزارکنندگان این همایش توسط خبرگزاری‌ها و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به انجام رسید.

در خاتمه باید اشاره کرد که مجموعه سخنرانی‌ها و مقالات ارایه شده در همایش و نیز عکس‌های خبری این همایش در سایت اختصاصی دبیرخانه ادیان توحیدی و نیز ویژه‌نامه ‌این همایش که در آیندة نزدیک به چاپ خواهد رسید، درج خواهد شد.

 

برای مشاهده گالری تصاویر دومین نشست بین المللی ادیان توحیدی اینجا را کلیک نمایید.

گفتار رهبري

....

. . . .

آمار بازدید

امروز - الیوم - Today0
دیروز - أمس - Yesterday0
هفته - أسبوع - Week0
ماه - شهر - Month103
کل - جمیع - All140856

حاضرین در سایت

ما 12 مهمان آنلاین داریم