گزارش اوّلین نشست ملی ادیان توحیدی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

این نشست در روز پنج‌شنبه 89/11/21 در سالن همایش‌های هتل عباسی برگزار گردید.
در شروع مراسم سرود مقدّس جمهوری اسلامی پخش و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید زینت‌بخش مجلس گردید.‌
در ابتدا آقای مجید مهدوی به عنوان دبیر دبیرخانه به ایراد سخنرانی پرداخت. وی به این مسئله اشاره کرد که با توجه به رویکردی که اکنون در جهان هست، لازم به نظر می‌رسید که ادیان نقاط مشترک را اساس کار قرار داده و یکپارچه در مقابل ظلم، استبداد، کجروی‌ها، آسیب‌ها، زشتی‌ها و مواردی که مخالف آموزه‌های ادیان است بایستند. قطعاً هیچ پیامبری از وضعیت امروزه‌ی جهان راضی نیست و طبیعتاً ادیان هم راضی نیستند. در ادامه پیام حضرت آیت‌الله مظاهری به این نشست قرائت شد و پس از آن دگتر گلستانی نژاد به ایراد سخنرانی پرداخت. وی انقلاب اسلامی به رهبری امام‌خمینی را چیزی بیش از یک انقلاب منطقه‌ای دانست و به این اشاره کرد که خداوند در هر دوره رسولی را برای مردمان آن روزگار می‌فرستد و امام‌خمینی رسول و فرستاده خداوند برای دوران ما بود. پس از وی آقای روبرت بیگلریان نماینده ارامنه در مجلس به ایراد سخنرانی پرداخت. و ی در این سخنرانی با اشاره به سیر تاریخ انقلاب اسلامی  به اهمیت نقش دین در ایجاد وحدت در بین ادیان پرداخت و مسیر مسیحیان ارمنی را در سیر تحولات انقلاب اسلامی از مسیر مردم مسلمان ایران جدا ندانست. در ادامه وی به بصیرت امام د ربرخورد با جوامع اقلیت مذهبی مانند ارامنه اشاره کرد و در پایان به اشاره مواردی که می‌توانند ایجادکننده وحدت باشند اضافه کرد ظهور انقلاب با روشنگری و جلوه نمایی تازه از دین، در ایجاد روح عدالت محوری و آزادی خواهی و استکبار ستیزی و به تبع افکار و اندیشه‌ها، نقش داشت. دین واجد امکانات و جهشی شد که پیش از این سابقه نداشت، یا بهتر بگوییم مکتوم مانده بود. آزادی و آزادی بخشی، از خصلت رهایی بخشی به ویژگی تثبیت‌کنندگی اراده‌ی الهی و تعبّد و تکلیف بشری در قبال خداوند ارتقا یافت. بدین سان، جنبش انقلابی با مبانی جدید خود، وحدت بخشی و آزاد اندیشی را هم با خود عجین نمود.

پس از این حجت‌الاسلام ارزانی به سخنرانی پرداخت و به دغدغه‌های دینی جوامع انسانی اشاره کرد و افزود موحّدان ادیان الهی، باید با هم و در کنار هم باشند و نقاط اختلاف و ابهام را کنار بگذارند، و پیرامون مسایل مشترک صحبت کنند تا بتوانند برای این قبیل مسایل راه‌ حل ارایه دهند. پس از ایشان دکتر ذاکر اصفهانی به سخنرانی پرداخت و از شرکت کنندگان دعوت کرد تا با تلاش بیشتر به گسترش این دبیرخانه و ایجاد فضائی تحقیقاتی و آکادمیک در آن بپردازند. وی اضافه کرد ما باید با برپایی جلسات هم‌اندیشی بتوانیم از ظرفیّت بزرگ دینی استفاده کنیم و دین را در عرصه‌های مختلف و در چالش های اساسی که مقابل پای انسان قرن حاضر است، پاسخ‌گو بدانیم. در ادیان الهی هم تفاوتی وجود ندارد؛ چون نقطه‌ی مشترک همه‌ی آن‌ها توحید است. دین یعنی توحید و این نقطه‌ی مشترک باید بزرگنمایی گردد و روی زوایای مختلف آن تفکّر شود تا سرانجام این وحدت بتواند به پرسش‌های اساسی انسانِ امروز، که سخت نیازمند است، پاسخ بدهد.

پس از این سخنرانی دیگر شرکت‌کننده در این جلسه – دکتر اردشیر خورشیدیان – به ایراد سخن پرداخت. وی گفت: بر هیچ‌کس پوشیده نیست که انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در وحدت بین ادیان داشته و میزان آزاداندیشی در بین اقلیّت های قومی و ملّی و دینی سرزمین مقدّس ایران را افزایش داده است. توجه ویژه‌ی انقلاب به باورهای دینی و فرهنگ بیدار کردن وجدان بشری، موجب شدکه همه‌ی پیروان ادیان به این نکته توجّه کنند که همه‌ی پیامبران الهی برای نزدیک کردنِ آدمی به خدا مبعوث شده اند، نه نزدیک کردن مردم به خود و بدانند که همه‌ی انسان‌ها آفریده‌ی خدای واحد هستند و نگاه خدای یکتا و بی‌همتا به همه‌ی پیروان ادیان الهی، جدا از هر قوم و ملیّتی که باشند، یکسان است و ما نیز نباید با برتر دانستن پیروان یک دین یا یک مذهب، این اصل الهی را نادیده بگیریم.

پس از این ،‌آخرین سخنران این جلسه مهندس مهرداد قدردان بود که با اشاره به قدرت‌مندی فرهنگی قوم ایرانی در طول تاریخ به زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان گوناگون در ایران اشاره کرد و  دین را گسترش‌دهنده بعد روحانی زندگی انسان‌ها دانست.

 

برای مشاهده گالری تصاویر اوّلین نشست ملی ادیان توحیدی اینجا را کلیک نمایید.

گفتار رهبري

....

. . . .

آمار بازدید

امروز - الیوم - Today0
دیروز - أمس - Yesterday0
هفته - أسبوع - Week0
ماه - شهر - Month103
کل - جمیع - All140856

حاضرین در سایت

ما 5 مهمان آنلاین داریم