گزارش همایش تمهیدی نقش خانواده در ادیان توحیدی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

این همایش در روز پنج‌شنبه 89/9/11 مصادف با روز جهانی خانواده در سالن همایش‌های استاد فرشچیان برگزار گردید.
در شروع مراسم سرود مقدّس جمهوری اسلامی پخش و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید زینت‌بخش مجلس گردید.
سپس رییس دبیرخانه ادیان توحیدی اصفهان، حجت الاسلام دکتر ارزانی، ضمن عرض خیر مقدم به حاضران در جلسه، توضیحاتی درباره ضرورت و سیر مراحل تشکیل این دبیرخانه ارائه کرد.
در ادامه، دبیر دبیرخانه - جناب آقای مهدوی- توضیحاتی در مورد نحوه تدوین اساسنامه و جلسات برگزار شده ارائه کرد.
بخش اصلی همایش که ارائه دیدگاه ادیان توحیدی درباره نقش خانواده بود، با سخنرانی آقای دکتر خورشیدیان - رئیس انجمن موبدان زرتشتیان ایران - آغاز شد.  ایشان با اشاره به اهمیت ازدواج در دین زرتشت، به بیان شرایط سنّی بلوغ و ازدواج در آیین زرتشت پرداخته، اقسام ازدواج در این آیین را تشریح کرد.

سخنران دوم، آقای گلستانی - رهبر بزرگ کلیمیان ایران - بود که با ذکر آیاتی از سفر پیدایش، به بازگوکردن آفرینش آدم و حوّا و تشکیل خانوادة آدم،  نوح و ابراهیم و ذکر  اهمّیّت و هم‌بستگی در خانواده و لزوم شناخت در ازدواج و ترجیح ازدواج در درون خانواده(خویشاوندان)  پرداخت و واژه «همسر» را دلیل یگانگی زن و شوهرشمرد و بر پر اهمّیّت بودن تشکیل خانواده در نزد کلیمیان و همچنین لزوم حفظ و سلامت آن از پراکندگی و تفرقه در اثر رفتارها و افکار و رفیقان ناشایست – به‌عنوان وجه مشترک همة ادیان توحیدی - تأکید کرد. وی در پایان با استناد به سفر پیدایش کتاب مقدّس، به بعثت دوازده امام از نسل ابراهیم علیه السّلام اشاره کرد.

نماینده دین اسلام در این همایش جناب حجت‌الاسلام گرجی مدّرس حوزه و دانشگاه بود که خانواده را از نظر اسلام، کانون و بنیان جامعة انسانی معرّفی کرد که  اصلی از قانون اساسی نیز در ارتباط با لزوم تلاش در جهت تسهیل تشکیل خانواده تدوین شده است. ایشان بحث در خصوص خانواده را در چهار عنوان مطرح کرد: ازدواج، حقوق همسران، وظیفه در قبال والدین و حقوق فرزندان.

وی در ادامه به تشریح وظایف و انتظارات همسران نسبت به هم، تأکید اسلام بر رعایت حقوق والدین و وظایف والدین در قبال فرزندان پرداخته، هدف غایی از تشکیل خانواده را رشد فکری و روحی دو همسر دانست. هم‌چنین به اهمّیّت حضور مرد در خانه، آسان گیری اسلام در امر ازدواج، لزوم بی‌همسر نماندن انسان پس از فوت همسر و ضرورت فاصله نیفتادن میان بلوغ و ازدواج جوانان اشاره کرد و با استناد به آیة «هنّ لباسٌ لکم و  أنتم لباسٌ لهنّ» به تشریح معانی لباس بودن دو همسر پرداخت.

در آخر نیز نماینده آقای گلستانیان- مسؤول امور آموزش مذهبی شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب ایران - مقاله ایشان را با عنوان «خانواده مسیحی» قرائت کرد. در این مقاله، ایشان ابتدا به چیستی خانواده پرداخته و با ذکر آیاتی از کتاب مقدّس، آن را نهادی الهی و پربرکت خواند. همین‌طور، ازدواج را رابطه‌ای‌ انسانی و پیوندی مقدّس معرّفی کرد که برای آموختن حقایق روحانی مقرّر شده و ثمره آن عشق و رفاقت است و برای دنیای انسان اهمّیّت دارد. در ادامه، ایشان خانواده را از منظر کلیسای ارمنی به‌عنوان کلیسا، به‌مثابه‌ مدرسه و در حکم وطن ترسیم کرده و به بیان اهمیّت این نهاد اشاره کرد.

برای مشاهده گالری تصاویر نقش خانواده در ادیان توحیدی اینجا را کلیک نمایید.

گفتار رهبري

....

. . . .

آمار بازدید

امروز - الیوم - Today0
دیروز - أمس - Yesterday0
هفته - أسبوع - Week0
ماه - شهر - Month103
کل - جمیع - All140856

حاضرین در سایت

ما 2 مهمان آنلاین داریم